Времето около Нова Година традиционно е време за равносметки и обещания към самите нас как ще променим това, което не харесваме в себе си или живота си. Но истината е, че този процес често води до чувство за съжаление и дори отчаяние.
Всички съжаляваме за пропуснати възможности в кариерата си или за неща, които ни се иска да бяхме направили или казали. Това е нормално. Вместо да се опитвате да потиснете това чувство, трябва да започнете да го приемате.
Започнете, като разпознавате емоциите си и ги изразявате – дори и само пред себе си. Кое действие или бездействие в миналото ви кара да се чувствате по този начин? Може дори да помислите дали да не вземете лист хартия и да напишете какво точно чувствате и защо. След това се опитайте да погледнете към миналото с благодарност. Запишете си три неща, за които сте благодарни, за да балансирате негативното чувство на съжаление и да промените гледната си точка. Все пак трябва да сте наясно с това, което имате, а не само с това, което нямате.
И накрая, превърнете съжалението в нещо продуктивно, като помислите какво можете (и какво не можете) да направите в бъдеще, за да избегнете връщането на това чувство. Възможно е ситуацията да е била извън вашия контрол и да не можете да направите почти нищо, но ако сте допуснали грешка или неправилна стъпка, използвайте това чувство, за да промените поведението си следващия път, когато се изправите пред подобна ситуация.